Starfleet vessels by registry: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 346: | Line 346: | ||
| [[USS Revere (NCC-595)]] || data-sort-value="595" | NCC-595 || [[Hermes (class)|Hermes class]] || 2273 || 2273 | | [[USS Revere (NCC-595)]] || data-sort-value="595" | NCC-595 || [[Hermes (class)|Hermes class]] || 2273 || 2273 | ||
|- | |- | ||
| [[USS Oberth (NCC-602)]] || data-sort-value="602" | NCC-602 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2293 || | | [[USS Oberth (NCC-602)]] || data-sort-value="602" | NCC-602 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2293 || 2369 | ||
|- | |||
| [[USS Lake (NCC-616)]] || data-sort-value="616" | NCC-616 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2250 || 2250 | |||
|- | |||
| [[USS Lagrange (NCC-617)]] || data-sort-value="617" | NCC-617 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || || | |||
|- | |||
| [[USS Hawking (NCC-618)]] || data-sort-value="618" | NCC-618 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2254 || 2280 | |||
|- | |- | ||
| [[USS Columbia (NCC-621)]] || data-sort-value="621" | NCC-621 || [[Hermes (class)|Hermes class]] || 2273 || 2273 | | [[USS Columbia (NCC-621)]] || data-sort-value="621" | NCC-621 || [[Hermes (class)|Hermes class]] || 2273 || 2273 | ||
Line 353: | Line 359: | ||
|- | |- | ||
| [[USS Grissom (NCC-638)]] || data-sort-value="638" | NCC-638 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2285 || 2285* | | [[USS Grissom (NCC-638)]] || data-sort-value="638" | NCC-638 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2285 || 2285* | ||
|- | |||
| [[USS Banting (NCC-639)]] || data-sort-value="639" | NCC-639 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2288 || 2290 | |||
|- | |- | ||
| [[USS Copernicus (NCC-640)]] || data-sort-value="640" | NCC-640 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2286 || 2286 | | [[USS Copernicus (NCC-640)]] || data-sort-value="640" | NCC-640 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2286 || 2286 | ||
Line 582: | Line 590: | ||
| [[USS Ganymede (NCC-18451)]] || data-sort-value="18451" | NCC-18451 || || 2364 || 2364 | | [[USS Ganymede (NCC-18451)]] || data-sort-value="18451" | NCC-18451 || || 2364 || 2364 | ||
|- | |- | ||
| [[USS Yosemite (NCC-19002)]] || data-sort-value="19002" | NCC-19002 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || | | [[USS Vico (NCC-18834)]] || data-sort-value="18834" | NCC-18834 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2350 || 2350 | ||
|- | |||
| [[USS Yosemite (NCC-19002)]] || data-sort-value="19002" | NCC-19002 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2336 || 2370 | |||
|- | |||
| [[USS Armstrong (NCC-19212)]] || data-sort-value="19212" | NCC-19212 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2329 || 2344 | |||
|- | |- | ||
| [[USS Tripoli (NCC-19386)]] || data-sort-value="19386" | NCC-19386 || [[Hokule'a (class)|Hokule'a class]] || 2338 || 2374 | | [[USS Tripoli (NCC-19386)]] || data-sort-value="19386" | NCC-19386 || [[Hokule'a (class)|Hokule'a class]] || 2338 || 2374 | ||
Line 627: | Line 639: | ||
|- | |- | ||
| [[USS Max Planck (NCC-28573)]] || data-sort-value="28573" | NCC-28573 || || 2364 || 2364 | | [[USS Max Planck (NCC-28573)]] || data-sort-value="28573" | NCC-28573 || || 2364 || 2364 | ||
|- | |- | ||
| [[USS Apollo (NCC-30000)]] || data-sort-value="30000" | NCC-30000 || || 2365 || 2365 | | [[USS Apollo (NCC-30000)]] || data-sort-value="30000" | NCC-30000 || || 2365 || 2365 | ||
Line 641: | Line 651: | ||
|- | |- | ||
| [[USS Hokule'a (NCC-31087)]] || data-sort-value="31087" | NCC-31087 || || 2365 || 2365 | | [[USS Hokule'a (NCC-31087)]] || data-sort-value="31087" | NCC-31087 || || 2365 || 2365 | ||
|- | |||
| [[USS Bonestell (NCC-31600)]] || data-sort-value="31600" | NCC-31600 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2362 || 2367* | |||
|- | |- | ||
| [[USS Neil Armstrong (NCC-31806)]] || data-sort-value="31806" | NCC-31806 || || 2365 || 2365 | | [[USS Neil Armstrong (NCC-31806)]] || data-sort-value="31806" | NCC-31806 || || 2365 || 2365 | ||
Line 717: | Line 729: | ||
|- | |- | ||
| [[USS Hornet (NCC-45231)]] || data-sort-value="45231" | NCC-45231 || [[Renaissance (class)|Renaissance class]] || 2368 || 2375 | | [[USS Hornet (NCC-45231)]] || data-sort-value="45231" | NCC-45231 || [[Renaissance (class)|Renaissance class]] || 2368 || 2375 | ||
|- | |||
| [[USS Biko (NCC-50331)]] || data-sort-value="50331" | NCC-50331 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2369 || 2369 | |||
|- | |- | ||
| [[USS Crazy Horse (NCC-50446)]] || data-sort-value="50446" | NCC-50446 || [[Excelsior (class)|Excelsior class]] || 2333 || 2379 | | [[USS Crazy Horse (NCC-50446)]] || data-sort-value="50446" | NCC-50446 || [[Excelsior (class)|Excelsior class]] || 2333 || 2379 | ||
Line 746: | Line 760: | ||
| [[USS Pasteur (NCC-58925)]] || data-sort-value="58925" | NCC-58925 || [[Olympic (class)|Olympic class]] || || | | [[USS Pasteur (NCC-58925)]] || data-sort-value="58925" | NCC-58925 || [[Olympic (class)|Olympic class]] || || | ||
|- | |- | ||
| [[USS Cochrane (NCC-59318)]] || data-sort-value="59318" | NCC-59318 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || | | [[USS Cochrane (NCC-59318)]] || data-sort-value="59318" | NCC-59318 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2352 || 2374 | ||
|- | |- | ||
| [[USS Goddard (NCC-59621)]] || data-sort-value="59621" | NCC-59621 || [[Korolev (class)|Korolev class]] || 2366 || 2369 | | [[USS Goddard (NCC-59621)]] || data-sort-value="59621" | NCC-59621 || [[Korolev (class)|Korolev class]] || 2366 || 2369 | ||
|- | |- | ||
| [[USS Princeton (NCC-59804)]] || data-sort-value="59804" | NCC-59804|| [[Niagara (class)|Niagara class]] || 2367 || 2367* | | [[USS Princeton (NCC-59804)]] || data-sort-value="59804" | NCC-59804|| [[Niagara (class)|Niagara class]] || 2367 || 2367* | ||
|- | |||
| [[USS Raman (NCC-58637)]] || data-sort-value="58637" | NCC-58637 || [[Oberth (class)|Oberth class]] || 2363 || 2370* | |||
|- | |- | ||
| [[USS Nebula (NCC-60202)]] || data-sort-value="60202" | NCC-60202|| [[Nebula (class)|Nebula class]] || 2357* || 2370 | | [[USS Nebula (NCC-60202)]] || data-sort-value="60202" | NCC-60202|| [[Nebula (class)|Nebula class]] || 2357* || 2370 |